Bi Dünya Bilgi Hoşgeldiniz.. Bugün


Ana Sayfa Genel Haberler Mobil Teknoloji Haberleri Windows Phone / BBM Akıllı Telefonların Karşılıklı İncelemeleri 27.07.2012 06:41

Piyasada bulunan üst seviye akıllı telefonların karşılaştırmalı incelemelerini sunuyorum. Bu karşılaştırmalı analizler faydalı olacaktır özellikle hangi telefonu alsam diye düşünenler için rehber niteliğinde olacaktır. Burada verilen incelemeler Samsung Galaxy S3, Galaxy S2, HTC one x, One S, Sensation XE ve Xpera P gibi modelleri içermektedir.

 

 

 

 

BrowserMark:

iOS ve Android gibi pek çok platformda çalışabilen bu test, farklı platformları karşılaştırmak için kullanılan en güzel testlerden biri. WEBtarayıcının HTML5 ve Java Script yeteneklerine bakan bu test, donanım kadar kullanılan tarayıcı ve ek yazılımsal içeriklere önem veriyor.  Kısacası hangi telefonun tarayıcısı daha etkili onu bizlere gösteriyor. İnternet deneyimi için referans alınabilecek bir yazılım.

Samsung Galaxy S3, tarayıcı performansıyla testi açık ara önde kapatıyor. Testi ikinci bitiren telefon ise iOS 6 Beta 3 kurulu iPhone 4S oldu.  Testin şaşırtıcı çıkışını Huawei Ascend P1 yaptı. Standart Android arayüzü ve firmanın yaptığı yazılımsal değişikliklerle beraber, kendinden çok daha güçlü One X gibi modelleri geride bırakarak testi üçüncü olarak bitiriyor.

 


SuperPi Benchmark:

32K ve sadece tek çekirdeği seçtiğimiz test, işlemcinin aritmetik mantık birimini ve sayısal işlem gücünü test eden yazılım, çoklu çekirdeğe destek veriyor fakat biz sadece kullanılan işlemcilerin tek çekirdek performansını görebilelim diye tercihimiz bu yönde oldu.

 

 

1.5 GHz hızında çalışan TI OMAP 4460 çipsetiyle gelen Huawei Ascend P1Samsung Galaxy S3 ve S2  bu testin başarılı sonuç alanlarından.ARM Cortex A9 mimarisi farkını hissettiriyor. ARM Cortex A8 tabanlı işlemciyle gelen Sensation testin en başarısızı.

GL Benchmark 2.1.5 ( Egypt 720p Offscreen):

Telefonların 3D gücünü test eden Open GL tabanlı test uygulaması GL Benchmark, en gelişmiş Android benchmark yazılımları arasında.

Telefonlardaki farklı ekran çözünürlüğünden etkilenmemesi için, sabit olarak 720p‘de test alan yazılım bu sayede adil bir sonuç ortaya koyuyor. Özellikle 720p altındaki çözünürlüğe sahip telefonların sonuçları epey düşüyor.

 

 

Samsung Galaxy S3′teki 400 MHz hızında çalışan Mali 400 GPU‘su testi başarıyla bitirmeye yetiyor. HTC One X, sabit çözünürlüğe rağmen Galaxy S2′nin gerisinde kalmış. Nvidia Tegra 3‘te bulunan GeForce ULP’nin gücü güncel GPU’ların yanında epey zayıf.


Nenamark 2:

Android platformunun en meşhur grafik test yazılımlarından biri. Bu programda telefonun doğal çözünürlüğü skorları etkiliyor. Yüksek çözünürlüklü telefonlar, düşük çözünürlüklü modellere göre biraz daha dezavantajlı.

 

 

Adreno 225 GPU‘su ve qHD ekranıyla, HD ekranlı telefonlara göre daha düşük çözünürlüğe sahip olması HTC One S‘i bu testin lideri yapıyor. Fakat testin esas lideri HD ekrana sahip olmasına rağmen 58.8 FPS verenGalaxy S3.

AnTuTu Benchmark (Custom Bench No SD / IO):

AnTuTu Benchmark, telefonların tüm özelliklerini bir arada test eden yazılımlardan biri. İçerisinde 3D testi de bulunduğu için ekran çözünürlüğü biraz da olsa etkileniyor. Testin ağırlığı telefonun genel platform başarısı ve yazılımsal artılarına endeksli. Bu testte telefonların senkronizasyonunu kapatıyoruz. Çünkü genel sistemi test ettiği için gelen bir mail bile puanı etkileyebiliyor.

 

 

Samsung Galaxy S3‘ü ilk incelediğimizde AnTuTu‘da One X‘in gerisinde kalıyordu. 4 güncellemeden sonra Galaxy S3, One X’i azımsanmayacak ölçüde geride bırakmayı başardı ve testin açık ara lideri oldu.

Snapdragon S4 işlemcili One S’te diğer telefonlardan kendisini sıyırıyor.


Sosyal MedyaDIYARBAKIR için Hava Durumu
DIYARBAKIR